Thursday, October 19, 2017

EAGLE HARBOR LIGHTHOUSE

Location: WEST END OF HARBOR/LAKE SUPERIOR 
Station Established: 1851 
Year Current Tower(s) First Lit: 1871 
Operational? YES 
Automated? YES 1980 
Deactivated: n/a 
Foundation Materials: DRESSED STONE/TIMBER 
Construction Materials: BRICK 
Tower Shape: OCTAGONAL 
Markings/Pattern: WHITE TOWER ON RED DWELLING 
Relationship to Other Structure: INTEGRAL 
Original Lens: FOURTH ORDER, FRESNEL 1857

Historical Information:

  • 1849 – Congress appropriated $4,000 for a lighthouse at this site.
  • 1851 – Light lit for the 1st time.
  • 1857 – Lantern updated and 4th order lens installed.
  • 1870 – Congress appropriated $14,000 for a new lighthouse.
  • 1895 – Fog signal added.
  • 1928 – Fog signal upgraded to a diaphone.
  • 1929 – Radio beacon installed in fog signal watch room.
  • C. 1930s – Electricity brought in to the lighthouse.
  • 1962 – Fresnel lens replaced with aerobeacons.
  • 1978 – Fog signal replaced by off-shore bell buoy.
  • 1980 – Lighthouse automated.
  • 1983 – Keweenau County Historical Society opened a museum in the keeper’s house.

Keepers:

  • John Griswold (1851-1859)
  • John Alexander (1859)
  • George Griswold (1859-1860)
  • James Bouden (1860-1861)
  • R. Latterly (1861-1865)
  • Peter Bird (1865-1874)
  • George Bird (1875-1877)
  • Stephen Cocking (1877-1889)
  • Henry Pierce (1889-1893)
  • Thomas Thomson (1893-1903)
  • William Rohrig (1st Assistant 1895-1902)
  • Jean Dimet (1st Assistant 1905-1917)
  • John Nolen (1904-1915)
  • Frank Irwin (1st Assistant 1905)
  • Albert Peppler (1st Assistant 1906-1907)
  • Thomas Bennetts (1st Assistant 1907-1908)
  • Claude Burrows (1st Assistant 1908)
  • Riley Cox (1st Assistant 1908-1910)
  • Elmer Byrne (1st Assistant 1910-1913, Keeper 1916-1918)
  • Hans Christensen (1st Assistant 1913-1925)
  • Hans Robinson (1918-1939)
  • William Miller (2nd Assistant 1924-1928)
  • Louis Wilks (1st Assistant 1926-1929)
  • Edward Byttyle (1st Assistant 1929-1939)
  • Earl Duffy (2nd Assistant 1936-1939)
  • Albert Stridfeit (2nd Assistant 1939, Keeper c. 1970)
  • James Brander (1939-1940)
  • Thomas Brander (1940)
  • Leon Lee (c. 1980)
  • Jerry McKinney (USCG, c. 1982)

Researched and written by Marie Vincent, a volunteer through the Chesapeake Chapter of the U.S. Lighthouse Society.